מדוע שחמטק
יישום שחמטק בתכנית הלימודים
תכנית שחמטק נלמדת כשיעור במערכת השעות בבית הספר או בגן, כך שכל הילדים ללא יוצא דופן משתתפים בשיעור, רוכשים מיומנויות חשיבה וכישורי חיים. השיעור השבועי אורך כ45 דק ליישום והשלמת תכני הליבה הנלמדים.
רץ.png
פרש.png
מלכה.png
רגלי.png
כישורי חשיבה יצירתית וביקורתית
התלמידים לומדים לנתח, לתכנן ולבצע מהלכים על לוח השחמט ובחיים. לומדים להתרכז, לחשוב קדימה, לפתור בעיות רבות שלבים וקבלת החלטות, מיומנויות משמעותיות בכל תחומי החיים.
דיגיטלי וחוויתי
השיעורים נלמדים בעזרת סרטוני וידאו חווייתיים, תרגול באפליקצייה ומשחקי תנועה וחברה על לוח השחמט הרצפתי. התלמידים משתתפים באופן פעיל בשיעור ומחכים בקוצר רוח לשיעור הבא.
מיומנויות הנרכשות מעבר לשחמט
התלמידים רוכשים מיומנויות המפתחות אותם מעבר למסגרת הבית-ספרית; התנהגות ספורטיבית, כבוד, הגינות וסבלנות, מנהיגות, הובלה וניהול, העצמת הביטחון האישי והדימוי העצמי.
DSC_5280.jpg

התוכנה עוסקת בתרגילי טקטיקה על גבי לוח השחמט ומטרתה לפתח מיומנויות יסוד שהינן אבני בנין בתהליך התפתחות הילדים במאה ה- 21 , כגון:

• פיתוח יכולת תכנון, ריכוז וזיכרון.
• פיתוח חשיבה מתימטית, הנדסית ולוגית.
• פיתוח חשיבה יצירתית ופתרון בעיות.
• פיתוח יכולת קבלת החלטות.
• פיתוח יכולת חשיבה לפני מעשה.
• ניהול נכון של זמן ויעילות.

מתוך ממצאים של מחקרים פסיכולוגיים ורפואיים אודות השפעותיו של משחק השחמט נמצא כי המשחק מעלה את כישורי מוח ואינטליגנציה של האדם הצעיר

מגביר שליטה עצמית, מעלה דימוי עצמי, מוריד את רמת האלימות, מעניק לילדים כלים להערכת סיכונים, ניתוח ותכנון ומשפר יכולות קשב וריכוז - ועל כן תורם רבות לילדים עם ADD/ADHD.

התלמידים משפרים באמצעות משחק השחמט את מיומנויות הלמידה שלהם בשאר המקצועות, רוכשים ביטחון עצמי ומפתחים כישורים חברתיים ומנטאליים מגוונים.

לאור ממצאי המחקרים, הפרלמנט האירופאי החליט להטמיע את לימודי השחמט בכל מדינות האיחוד האירופאי – כחלק מתכנית הלימודים במקביל לשאר המקצועות הרגילים.

גם בארץ רשויות ומוסדות רבים מאמינים בכוח הטמון במשחק השחמט והחליטו להפגיש את תלמידיהם עם כלי השחמט המיוחד.

ילדים אוהבים את שחמטק!

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
Knight.png

רות גוט

מנהלת גן מקום שבלב

"את השפעתו הרבה של משחק השחמט ניתן לראות על כל ילדי הגן ובעיקר בילדים הפחות שקטים והפעלתנים שיושבים ומשחקים ומצייתים לחוקי המשחק דבר שבדרך כלל קשה להם. אני מקווה שהמיזם יימשך ויתרחב ."

Queen.png

עידית דפדי

מנהלת גן מרים והים

"אין יום בו הילדים לא מבקשים לשחק בשחמט ואפילו ההורים פונים אלי בלי סוף ומספרים שילדיהם מבקשים לשחק שחמט בבית, מלמדים את ההורים ואף מבקשים להרשם לחוגי שחמט."

Pawn.png

לימור דרוקר

מנהלת גן תכלת וארגמן

"ברצוני לציין לשבח את פעילות הפרוייקט. הילדים בגן נהנים מאד מהשיעורים החוייתיים ומתקדמים בלימוד משחק השחמט. הילדים נהנים להמשיך לשחק גם מעבר לשעות ההדרכה בגן, ומגלים עניין רב במשחק."